fbpx
×

Izdelek je bil dodan v košarico!

Odpri košarico →
×

Vaše izdelke bomo poslali brezplačno!

Odpri košarico →
Vas zanima več ?

Vas zanima več?

Potem vas vabimo, da se naročite na naše novičke, kjer vas bomo obveščali o vseh novostih, akcijah, dogodkih in še kaj!

Si že krajček?

Prijavi se

Ste pozabili geslo?

Ustvari račun

Ustvari račun

Juhu, zdaj ste prijavljeni.

Da nam bo toplo

Naj vrata dobro tesnijo

Krtačno tesnilo na vratnem krilu preprečuje vdor hladnega zraka. Tesnila, ki so naprodaj v tehničnih trgovinah, so na hrbtni strani samolepilna, tako da jih zlahka pritrdite. Nekoliko zapletenejša je namestitev magnetnih talnih tesnil, vendar bodo vrata potem popolnoma zatesnjena.

Prepihu za petami

Odkrijte razpoke in špranje, skozi katere uhaja toplota. S hrbtom roke se sprehodite ob okvirjih oken in vrat ter roletnih omaricah, lahko pa tudi podržite svečo – kjer bo zaplapolala, so špranje, ki jih je potrebno zadelati.

Rolete zadržijo toploto

Večerno toploto lahko zadržite v hiši, če ob koncu dneva spustite rolete. Potem lahko zmanjšate ogrevanje, ne da bi se prostor takoj ohladil.

Skrivnost pravilnega prezračevanja

Če prezračujete dalj časa z okni na nagib, vam samo uhaja toplota. Če imate hkrati še odprte radiatorje, vas bo to pošteno udarilo po žepu. Veliko učinkovitejše je kratkotrajno prezračevanje: tri – do petkrat dnevno poskrbite za triminuten prepih – več ne potrebujete.

Zakitajte razpoke

Razpoke, ki so nastale v zidu ob oknih in ki prepuščajo toploto, zadelajte s trajno elastičnim kitom.

Zatesnite okna

Če se okna slabo zapirajo, uporabite za boljšo zaščito pred mrazom izolirne trakove: v tehnični trgovini dobite tesnilne trakove iz penaste mase, klobučevine, gume ali umetnih mas, ki jih sami zlahka nalepite na okenske zgibe. Bodite pozorni, da so pri tem vse površine čiste, suhe in brez prahu. Tesnila iz gume namažite z grafitom, da ostanejo prožna.

Če nikogar ni doma – zaprite radiator

Če ni podnevi nikogar doma, je dovolj, da termostate nastavite na nočno temperaturo (12-15°C). Pri daljši odsotnosti, na primer za konec tedna ali med dopustom, nastavite ogrevanje na zaščito pred zmrzovanjem (okrog 8°C).

Izolirna folija

Radiatorske niše obložite z izolirno folijo ali izolirnimi ploščami, ki odbijajo toploto in tako preprečujejo, da bi ta uhajala iz prostorov.

Kdor pregleduje, varčuje

Imejte pregled nad porabo energije za ogrevanje, da ne bo neprijetnih presenečenj, hkrati pa se boste navadili varčnosti. Če ogrevate na olje, zabeležite raven olja enkrat mesečno, pri ogrevanju na plin pa si zapisujte stanje števca tedensko.

Kuhinja je pogosto pretopla

Med kuho in peko se zrak v kuhinji pošteno segreje, zato v tem času preprosto izključite ogrevanje.

Ne zaslanjajte radiatorjev

Velik naslanjač pred radatorjem preprečuje kroženje in ogrevanje zraka v prostoru. Tudi težke zavese ali druge pregrade pred ogrevalom upočasnjujejo segrevanje prostora (zaradi česar potem še bolj odpirate radiator).

Odzračevanje radiatorjev

Z rednim odzračevanjem radiatorjev lahko znižate stroške ogrevanja za petnajst odstotkov. Zrak izpustite iz radiatorja tako, da najprej izključite obtočno črpalko in odprete termostatski ventil do konca. Potem s ključem za odzračevanje (dobite ga v tehnični trgovini) odprite ventil na radiatorju in tako dolgo izpuščajte zrak, dokler ne priteče enakomeren curek vode. Podstavite posodo! Po odzračevanju preverite vodni tlak v radiatorju in po potrebi dolijte vodo (pri tem upoštevajte navodila proizvajalca).

Iz knjige Eko nasveti za vsak dom, Ulrike Ostrop

Deli objavo

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Najnovejši prispevki

Zakladi iz Krajčka

Hej! S prijavo na naše novičke prejmeš presenečenje! In obljubimo, da jih ne bomo pošiljali preveč in da bodo vedno polne zanimivih vsebin, fotografij in naših razmišlanj ;)

Vas zanima več?

Potem vas vabimo, da se naročite na naše novičke, kjer vas bomo obveščali o vseh novostih, akcijah, dogodkih in še kaj!